Studenterrevyen gennem årene

Tidligere revyer

plakat 2018 braendende bygning

2018

Jorden går under på fredag

Læs mere
plakat 2017 gruppe mennesker i hvidt undertoj

2017

Os der har det værst

plakat 2016 en gruppe mennesker kigger paa en sky

2016

Den er stor

Læs mere

Studenterrevyer fra 10'erne

2015 – Skyd først – skyd igen

Instruktør: Thomas Bo Jørgensen

Skuespillere: Jonathan Lumholt Stahlschmidt, Heidi C. Nielsen, Grete Behrndtz, Mathias Sauer, Lucca Nordstrøm, Katrin Nygaard, Jonas Gudmand.

Tobber-Pigerne: Sarah Lange Dickow, Lisa Ludvigsen

Kapelmester: Kim Preuthun. Lasse Vission-Trommer, Lars Christoffersen-Trompet, Peter Torm-Bas

Lyd: Alexander Ogdal. Lys: Christian Falck Bedsted

Forestillingsleder: Mia Søndergaard Nielsen, Produktionsleder: Steffen Rosenkjær Kristiansen

Forfattere: Thomas Bo Jørgensen, Martin Ahlehuus, Heidi C. ielsen, Jonas Gudmand, Yann Tiersen, Jonathan Stahlschmidt, Karina Svale, Sigurd Barrette, Kamilla Wargo Brekling, Henrik Madsen og Mette Rasmusson, Stig Rossen, Michael Falch

Komponister: Martin Brygmann, Sigurd Barrett, Michael Falch, Kim Preuthun, Yann Tiersen

Koreograf: Karina Svale. Kostumer og rekvisitter: Sidsel Pi Pandersen, Søs Nielsen

Bar: Randi Jørgensen, Britta Kirstein, Benjamin Ellegaard, Ingrid Krog-Meyer, Andreas Theil

Billetsalg: Susanne Krukov og Britta Kirstein

Billetsalg via hjemmesiden og webmaster: Timm Højbjerg Jakobsen

Fotograf: Povl Dons Christensen

Fundraiser: Gorm Dannisboe Iversen

Garderobechef: Frits Krog-Meyer

Plakat: Dina Dam Jensen

Presse: Andreas Theil

Præsident: Thomas Wilhelm Larsen. Præsidiet iøvrigt: Martin Ahlehuus, Sidsel Pi Andersen, Hans Andersen, Timm Højbjerg Jakobsen, Ole Bjørn

Program: Dina Dam Jensen, Lonni Sylvan, RaiDiSign

Webmaster: Timm Højbjerg Jakobsen

2014 – Livet er en illusion

Instruktør: Thomas Vilhelm Larsen

Skuespillere: Benjamin Ellegaard, Esben Holck, Julie Thausen Elming, Markus Borg, Mette Moltke Wozniak, Sidsel Hindhede Kristensen, Thomas Bo Jørgensen.

Forfattere: Søren Thorborg, Tommy A. Jensen, Martin Ahlehuus, Thomas Vilhelm Larsen, Kim Preuthun,

Kapelmester: Kim Preuthun.

Koreograf: Karina Svale Petersen, Kostumer og rekvisitter: Sidsel Pi Andersen.

Scenorafkonsulent: Peter Rafn Dahm.

Forestillingsledere: Stephen Rosenkjær Kristiansen og Mia Søndergaard Nielsen

Acteuren: Gorm Dannisboe Iversen

Billetsalg: Susanne Krukov og Britta Kirstein

Bar: Randi Jørgensen, Line Hougaard, Britta Kirstein, Benjamin Ellegaard

Fotograf: Povl Dons Christensen

Fundraising: Gorm Dannisboe Iversen

Garderobe: Frits Krog-Meyer, Birthe Yde, Britta Kirstein, Erik Skovby Nielsen, Georg Nielsen, Ingrid Krog-Meyer, Jørgen Christensen, Susanne Bærentzen

Lys og lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Søren Kirstein, Christian Falk Bedsted Presse: Andreas Theil

Præsident: Janni Nielsen. Præsidiet iørigt: Andreas Theil, Martin Ahlehuus, Ditte Bille, Hans Andersen.

Plakat-program: Mikkel Blomsterberg

Zouav: Kirsten Kongslev – Wivi Dalmark.

Webmaster: Susanne Krukov – www.studenterrevyen.dk

Timm Højbjerg Jakobsen vedr. forestillingens side

2013 – Zombie på sengekanten

Instruktør: Stine Ruge. Assistenter. Elias Eliot og Kathrine Mosbæk Vintersborg

Skuespillere: Antonia M. Aggernæs, Brian Lunde, David Tappaud Rønne, Karina Dahlm Malene Kirstine Nivaro, Michelle S.T. Heedal, Sebastian Hallengreen

Scenograf:: Camilla Calundann Rehder

Forfattere: Stine Ruge

Kapelmester: Leopold Galicki

Koreograf: Jeanette Luther. Plakat-Program David Tappaud Rønne

Rekvisit: Sidsel P. Andersen og Tine Frederiksen

Produktionschef: Lise Berrig

Scenemester: Karsten Nielsen

Scene iøvrigt: Lise Berrig, Mads Malmskov, Tage Norup Hansen, Jørgen Christensen

Acteuren: Gorm Dannisboe Iversen

Billetsalg: Susanne Krukov og Britta Kirstein

Fotograf: Povl Dons Christensen

Garderobe: Frits Krog-Meyer, Birthe Rotrup, Birthe Yde, Britta Kirstein, Erik Skovby Nielsen, Georg Nielsen, Gitte Nielsen, Ingrid Krog-Meyer, Jørgen Christensen, Mogens Berrig, Per Slouborg, Susanne Bærentzen

Lys- og lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo tonnesen, Hans Andersen, Søren Kirstein

Presse: Andreas Theil

Præsident: Janni Nielsen: Præsidiet iøvrigt: Andreas Theil, Birgitte Miller, Ditte Bille, Hans Andersen

Zouaver: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorte van der Veer, Wivi Dalmark

Webmaster: Susanne Krukov

2012 – Halalflæsk

Instruktør: Martin Ahlehuus, Timmy Lundberg

Skuespillere: Dinna Ophelia Hæklund, Ditte Bille, Fanny regitse Susanna Thorngaard, Magnus Snorre Eidenert Engelbrechtsen, Martin Hougaard, Nanna Rosanna Bangsgaard, Pernille Danielsen, Thomas Niels Christian Vilhelm Larsen, Thomas Bo Jørgensen.

Forfattere: Anne-Maria Skogstad, Adam Oehlenschläger, Benny Andersen, H.C. Andersen, Holger Drachmann, Jesper Jensen, Kim Preuthun, Kent Bovin, Klaus Rifbjerg, Leif Panduro, Martin Ahlehuus, N.F.S. Grundtvig, Ole Bjørn Jacobsen, Rasmus Lundgreen, Timmy Lundberg, Thomas Mørk, Tommy A Jensen, Viggo Happel.

Komponister: Kim Preuthun, Thomas N.C.V.Larsen, Magnus Engelbrechtsen, Kai Normann Andersen, Leo Caerts, Shu-bi-du-a. P.E. Lange-Müller, H.C. Lumbye, Georges Bizet, Axel V. Rasmussen, John Mogensen.

Kapelmester og orkester: Kim Preuthun, Mads-Christian Madsen, Asta Nielsen, Anders H. Hermansen.

Koreograf: Catharina Wieth

Kostumer: Kim Andrë og Claudia Gregersen

Rekvisit: Sidsel Andersen

Scenografer: Michael Søndergaard, Sarah Bundgaard

Produktionschef: Lise Berrig. Scenemester: Karsten Nielsen

Scene iøvrigt: Lise Berrig, Tage Norup Hansen, Mads Malmskov, Maria Sidor, Monika Mazurek

Acteuren: Gorm Dannisboe Iversen

Billetsalg: Susanne Krukov og Britta Kirstein

Fotografer: Michael Søndergaard, Povl Dons Christensen

Fundraising: Peter Fausøll, Gorm Dannisboe Iversen

Garderobechef: Frits Krog-Meyer

Lys og lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Søren Kirstein, Randi Jørgensen, Hans Andersen

Præsident: Janni Nielsen

Præsidiet iøvrigt: Hans Andersen, Bendt Chr. Svenssen, Birgitte Miller, Camilla Calundan Rehder, Christina Sørensen, Tine Agertoft

Presse: Andreas Theil

Plakat: Michael Søndergaard

Program: Michael Søndergaaard og Monika Mazurek

Zouav: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorthe van der Veer, Kasper Kongslev, Louise Kongslev, Wivi Dalmark

2011 - Alle Lige Skæve

Instruktør: Christina Sørensen og Tine Agertoft.

Skuespillere: Birgitte Hvass Miller, Claudia Gregersen, Henriette Katrine Lund, Magnus Jon Erdmann, Magnus Snorre Eidenert Engelbrechtsen, Martin Hougaard, Rasmus Knutzen Nielsen, Sasia Mølgaard, Trine Vilhelmsen.

Komponister: Mads Andersen, Mathias Madsen-Munch, Morten Wedendal, James Price, Henrik Schrøder.

Forfattere: Adam Price, Bendt Chr. Svenssen, Carl Erik Sørensen, Gunvor Reynberg, Rasmus Søndergaard, Christina Sørensen, Tine Agertoft, Jan Findal, Leif Maibom, Lone Rødbroe, Peter Spies.

Kapelmester og orkester: Kim Preuthun, Lisa Charlotte Smith, Julie Majgaard Hansen, Rasmus Aaby.

Koreograf: Catharina Wieth. Scenograf Camilla Calundann Rehder.

Kostumer: Kim Andre.Program Hans-Chr. Reinholdt -Simom Mazurek.

Produktionschef: Monika Mazurek

Præsident: Janni Nielsen . Præsidie iøvrigt Hans Andersen, Bendt Chr. Svenssen, Peter Fausbøll, Camilla Calundan Rehder, Christina Sørensen, Tine Agertoft.

Rekvisit: Sidsel Andersen. Scenemester Karsten Nielsen.Scene iøvrigt: Jørgen Christensen, Tage Norup Hansen, Mads Malmskov, Jacob Degnbøl, Maria Sidor, Dan Westhausen, Jan Høier Christensen.

Acteuren: Gorm Dannisboe Iversen, Billetsalg: Susanne Krukov og Britta Kirstein. Garderobe: Frits Krog-Meyer. Lys- og lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Søren Kirstein, Randi Jørgensen. Presse: Andreas Theil.

Zouaver: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorthe van der Veer, Kasper Kongslev, Louise Kongslev.

Af Kaare Vissing

”Alle skæve gange tre”, udbryder holdet bag årets studenterrevy begejstret i sin pressemeddelelse. Og helt sikkert er det, at spillerne på holdet har det mindst lige så sjovt, og en sjat mere stresset end det publikum, som i den kommende tid skal risikere livet af lutter grin i Grøndal Centret.

Efter to særdeles succesrige studenterrevyer på Folketeatrets Lille Scene i Grøndal Centret i 2009 og 2010, bliver årets forestilling ”Alle Lige Skæve” netop næppe nogen skævert!

Danmarks i særklasse bedste nulevende revyforfatter, Carl-Erik Sørensen, der er kendt for med sine viser og monologer at resultere i latterbølger med et så højt tal på Richterskalaen, at Cirkusrevyen de seneste år har været ved at revne af grin, har leveret tekster til årets studenterrevy. Og brødrene Adam og James Prices bidrager med både tekster og musik til, at publikum vil gå hjem mætte i sjælen efter måltidet i det fornøjelige folkekøkken.

I det hele taget har der været godt med kød på studenterrevyerne siden Klaus Rifbjerg, Jesper Jensen og Leif Panduro i 1962 præsenterede årets menu under navnet ”Gris på Gaflen”. I et halvt århundrede har Studenterrevyen taget utallige aktuelt kontroversielle emne op til kogning og stegning i sit køkken med en lang række kulret kulinariske retter på scenen til følge.

Her skal ikke afsløres noget om revymenuens enkelte indslag, men man har da lov at gætte ud fra titlen på årets Studenterrevy: ”Alle Lige Skæve” – og at Charlie Chaplins skildring af den lille mand er årets gennemgående finurlige figur!

Revyens instruktører er Tine Agertoft og Christina Sørensen, hvis fornavne indikerer, at ligestillingen mellem de to køn måske også bliver taget under skønt skæv behandling.

Studenterrevyen 2011 spiller i tidsrummet 24. marts – 9. april med start kl. 19.30 på hverdagsaftner og kl. 16.00 på lørdage i Folketeatret (Grøndal Centret), Hvidkildevej 64, 2400 Nordvest.

2010 – Stue-Ren

Lokation: Grøndal Centret

Instruktør: Claus Reenberg – medinstruktør Rasmus Lundgreen

Skuespillere: Alexander Rohde, Christina Sørensen, Janni Nielsen, Nina Maria Branner, Sabrina Holt, Sofia Frederikke Guldbrandsen, Søren Scheel Lorenzen, Theis Maslak, Tine Agertoft

Øvrige medvirkende i revyen 2010

Billetsalg: Susanne Krukov, Britta J. Kirstein

Forfattere: Claus Reenberg, Rasmus Lundgree, Martin Ahlehuus, Søren Thorbor, Andreas Theil, Gunvor Reynberg, Janni Nielsen, Bendt C.Svenssen

Garderobe: Frits Krog-Meyer; Barbara Grut, Birte Rostrup, Birthe Yde, Britta Kirstein, Eva Leschl, yGitte Nielsen, Erik Skovgaard Nielsen, Ingrid Krog-Meyer, Per Slouborg, Pia Thomsen, Lone Thomsen, Suzanne Hey, Thomas Hey, Susanne Bærentzen, Georg Nielsen

Kapelmester og orkester: Kim Preuthun, Josephine Nielsen-Bergqvist, Karoline Malling Lilholm Koreograf: Catherina Wieth

Kostumer: Emilie Falk

Lys/lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Søren Kirstein, Hans Andersen

Presse: Povl Dons Christensen

Plakat/Program: Randi Jørgensen

Produktionschef: Jakob Degnbol

Produktionsassistent: Bendt Chr. Svenssen

Revykasserer: Peter Fausbøll

Præsident: Søren Thorborg

Præsidiet: Hans Andersen, Janni Nielsen, Lise Berrig, Peter Fausbøll, Randi Jørgensen, Christina Sørensen; Tine Agertoft

Rekvisit: Sidsel Andersen

Revisor: Frits Krog-Meter

Scenemester: Karsten Nielsen

Scene iøvrigt: Jørgen Christensen, Tage Norup Hansen, Mads Malmskov

Scenograf: Camilla Calundann Rehder

Studenterrevyer fra 00'erne

2009 – Hvad er meningen

Instruktør: Claus Reenberg – medinstruktør Jakob Degnbol

Skuespillere: Christina Sørensen, Eja Rhea Martha Due, Martin Ahlehuus, Søren Scheel Lorenzen, Tanya Kirk, Theis Josef Maslak, Tine Agertoft Andre medvirkende i revyen 2009

Billetsalg: Susanne Krukov, Britta J. Kirstein

Tekst: Andreas Theil, Carl Erik Sørensen, Chresten Speggers, Claus Reenberg, Jakob Degnbol, Søren Thorborg, , Martin Ahlehuus, Leif Maibom, Thøger Snorbro og Søren Kirkegaard

Fundraising: Bodil M. Jensen, Niels Bukholt

Garderobe: Frits Krog-Meyer; Barbara Grut, Birte Rostrup, Birthe Yde, Britta Kirstein, Eva Leschly, Ingrid Krog-Meyer, Per Slouborg, Pia Thomsen, Lone Thomsen, Suzanne Hey, Thomas Hey, Susanne Bærentzen, Georg Nielsen

Komponist: Anders Jacobsen, Carl Ulrik Munk-Andersen, Claus Reenberg, Claus Skytte, Fini Høstrup, Mathias Madsen Munch

Kapelmester og orkester: Kim Preuthun, Josephine Nielsen-Bergqvist, Karoline Malling Lilholm, Saxofon, Mads Malmskov, Ralph Ferre Koch, Guitar

Koreografi, Catharina Wieth

Kostumer: Sofie Fribo Østergaard, Ragnhild Hjalmarsdottir Højgaard

Lys og lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Søren Kirstein

Plakat/Program: Jakob Degnbol, Randi Jørgensen

Produktionschef: Pernille Brandstrup

Revykasserer: Peter Fausbøll

Præsident: Søren Thorborg

Præsidie: Hans Andersen, Janni Nielsen, Lise Berrig, Peter Fausbøll, Randi Jørgensen

Rekvisit: Camilla Callundann Rehder

Revisor: Frits Krog-Meyer

Scenemester: Karsten Nielsen – øvrige Dan Errebo, Holger Noach, Jørgen Christensen, Ole Kindt

Scenograf: Arne Nørager-Nielsen

Zouaver: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorthe van der Veer, Kasper Kongslev

Webmaster: Susanne Krukov

2008 - Mig først – spis brød til

Instruktør: Chresten Speggers

Skuespillere: Charlotte Amalie Kirkegaard Kehlet, Henrik Winthereik Mathorne , Janne Johansen, Janni Nielsen, Marc P. Harpsøe, Michelle Elmhøj Pedersen ,Thomas Lundgren, Jimmy Lundberg

Andre medvirkende i revyen 2008

Billetsalg: Susanne Krukov, Britta J. Kirstein

Tekst:Chresten Speggers, Søren Thorborg, Carsten Hede, Martin Ahlehuus, Leif Maibom, Gunvor Reynberg, Vase & Fuglsang, Morten Holm-Nielsen Fundraising: Bodil M. Jensen, Niels Bukholt

Garderobe: Frits Krog-Meyer, Birthe Yde, Birthe Rostrup, Britta J. Kirstein, Elisabeth Braasch, Georg Nielsen, Ingrid Krog-Meyer, Per Slouborg, Suzanne Hey, Susanne Bærentzen, Thomas Hey

Instruktørassistent: Pernille Øvre Christensen

Koreograf: Maryann Fay Lertoft

Kostumier: Emilie Falk

Komponist: Mathias Madsen Munch

Lys/Lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Hans Andersen, Randi Jørgensen, Rasmus Prüter, Søren Kirstein

Kapelmester: Kim Preuthun

Orkester: Jonas Rostrup, perc og blæs, Josephine Nielsen-Bergqvist, saxofon, Kjeld Pedersen, bas, Ralph Ferre Koch, guitar, Merete Elisabeth Tønning trækbasun og tværfløjte

Plakat/Program: Randi Jørgensen

Presse: Povl Dons Christensen

Produktionschef: Pernille Brandstrup

Produktionsassistent: Peter Fausbøll

Præsident: Søren Thorborg

Præsidiet: Bodil M. Jensen, Britta J. Kirstein, Hans Andersen, Ida Braasch Andersen, Niels Bukholt

Præsidiet associerede: Pernille Brandstrup, Povl Dons Christensen, Randi Jørgensen, Susanne Krukov

Souffli: Gitte Nielsen, Erik Skovby Nielsen

Scenemestre: Lise Berrig, Dan Errebo

Scene: Bjarne Madsen, Holger Noach, Jørgen Christensen, Niels Bukholt, Ole Kindt, Ole Møller

Scenograf: Arne Nørager-Nielsen

Systue: Dorte Nielsen

Zouaver: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorthe van der Veer, Kasper Kongslev, Louise Kongslev

Webmaster: Susanne Krukov

2007 – Os nok

Coach: Henriette Holm

Skuespillere: Anne Mai Slot Vilmann, Emilie S. Bybjerg, Emilie Ditte Christensen, Kasper Kongslev, Katinka Enselmann, Martin Ahlehuus, Mathias Madsen Munch, Michelle Elmhøj Pedersen

Andre medvirkende i revyen 2007

Billetsalg: Susanne Krukov, Britta J. Kirstein

Tekst og Musik: Søren Thorborg, Carsten Hede, Carl Christian Madsen, Martin Ahlehuus, Jess Ingerslev, Kim Larsen, Mathias Madsen Munch, Jannik Fuglsang, René Vase, Michael Staun, Christina Von Bülow, Kim Preuthun, Frederik Tolstrup,Timmy Lundberg, Jesper Vinter.

Fundraising og rekvisit: Kirsten Kongslev.

Garderobe: Frits Krog-Meyer, Bodil M. Jensen, Britta J. Kirstein, Eva Leschly, Lone, Pia og Bent Thomsen, Suzanne og Thomas Hey, Georg Nielsen, Birthe Yde, Elisabeth Braasch.

Kapelmester: Kim Preuthun

Konsulent/Coach: Assistent Mikkel Raahede.

Koreograf: Helen Dohlmann,

Kostumier: Liv Henriette Warring.

Lys/Lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Hans Andersen, Pernille Brandstrup, Randi Jørgensen, Rasmus Prüter. Søren Kirstein.

Makeup Stylist: Sabine Poulsen.

Plakat/Program: Annette Skøtt

Lokalepresse: Camille Schwalbe.

Præsident: Elaine A.S. Zeidler.

Præsidiet: Susanne Bærentzen, Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Britta J. Kirstein, Hans Andersen, Per Thomsen. Associeret: Susanne Krukow. Scene: Dan Errebo, Lise Berrig. Henrik Jagd, Holger Noach, Jørgen Christensen.

Scenograf: Sara Otterstrøm.

Zouaver: Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Dorthe Van de Veer.

Webmaster: Susanne Krukov

2006 – Solitudebrok på Bryggen

Instruktør:Anne Kristine Lauritzen

Skuespillere:Anders Cornelius Zoffmann, Anna Falch, Benjamin Shitrit, Ditte Louise Seibert, Fanny Regitse Susanna Thorngaard, Kristian Ø. Junge, Rose Marie-Elisabeth Swiatecka, Sebastian Bagergaard Rasmussen, Susanna Elisabetta Gambini

Andre medvirkende i revyen 2007

Billetsalg: Susanne Krukov, Britta Kirstein, Venjah Bundgaard

Tekst og Musik: Bent Nielsen, Allan Steen Møller, Birgit Lindegaard, Carl Erik Sørensen, Carsten Hede, Erik Klausen, Finn Muld, Herluf Christensen, Jannik Fuglsang, Leif Maibom, Lilly Konradsen, Pia Voxtorp, Rasmus Krogsgaard, Rene Vase, Kim Preuthun

Fotograf: Bo Steen Bram Fundraising: Kirsten Kongslev

Garderobe: Elisabeth Braasch, Bent, Pia og Lone Thomsen, Birthe Yde, Bodil M. Jensen, Eva Leschly, Frits Krog-Meyer, Georg Nielsen, Ida Braasch, Majbritt Rasmussen, Marianne Larsen, Suzanne og Thomas Hey

Instruktørassistent: Gert Møller Jensen

Koreograf: Kristian Studsgaard

Lys/Lyd: Jan Felskov, Arild Jensen, Bo Tonnesen, Hans Andersen, Søren Kirstein, Rasmus Rytter

Makeup Stylist:Catharina Mertz

Musikere: Kim Preuthun, Anders Toft Larsen, Martin Holde, Hasse Toft Larsen

Plakat/Program: RanDiSign (Randi Jørgensen)

Presse: Randi Jørgensen, Venjah Bundgaard, Bo Steen Bram; Pernille Brandstrup Produktionsleder: Helle Falk Jakobsen

Præsident: Elaine A.S. Zeidler

Præsidiet: Susanne Bærentzen, Britta J. Kirstein, Kirsten Kongslev, Bente Tagge, Hans Andersen, Per Thomsen

RedActeur: Gorm Dannisboe Iversen Rekvisitter: Birthe Atke Scene: Henrik Jagd, Jørgen Christensen, Zofia Catharina Enevoldsen, Ole Christensen, Niels Bukholt, Thor Jepsen, Hoach, Helle Bogø Jensen Scenemestre: Gert Møller Jensen, Helle Falk Jakobsen

Scenograf: Helle Falk Jakobsen, Anne Kristine Lauritzen, Kristian Studsgaard

Systue: Tina Flemming Overgaard, Ea Riemann, Pia Andersen, Mathilde Holm, Dennis Hjorth Simonsen Vocal Coach: Mads Damgaard Nielsen

Zouaver: Kirsten Kongslev, Alex Nielsen, Bente Tagge, Cloé Damgaard, Dorthe Van de Veer, Gunna Sejling, Jan Christensen, Kasper Kongslev, Kjeld Pedersen, Louise Kongslev

Webmaster: Susanne Krukov

2005 – Ikke et ord om Andersen

Instruktør: Ib Frendø

Forfattere – komponister: Hans Chr. Ægidius, Martin Ahlehuus, Jannik Fuglsang, Carsten Hede, Bent Jacobsen, Nis Jensen, Jørgen Jørgensen, Rasmus Krogsgaard, Leif Maibom, Sven Omann, Carl-Erik Sørensen, Søren Thorborg, René Vase, Pia Voxtorp, Gorm Dannisboe Iversen, Susanne Birkvad

Skuespillere: Klaus Fleischer, Kristian Studsgaard, Malene Tabart Andersen, Susanne Birkvad, Nicolaj Haakonsen, Gorm Dannisboe Iversen, Gert Møller Jensen, Mikkel Raahede, Ditte Louise Seibert, Marianne Willumsen

2004 – Halleluja – en revy om tro, håb og besværlighed

Instruktør: Ulla Jessen

Forfattere – komponister: Ulla Jessen, Steen Krarup, Jensen, Bo Boye Krüger, Leif Maibom, Claus Müller, Kristoffer Fabricius, Hanne Hvass Hansen, Hanne Paludan Kristensen, Henrik Krogsgaard, Jakob Freud-Magnus, Mickey Pless

Skuespillere: Christian Gade Bjerrum, Margit Watt Boolsen, Kristoffer Fabricius, Hanne Hvass Hansen, Hanne Paludan Kristensen, Line Druedal Leonhardt, Michael Gade Thomsen, Line Testmann, Elyazid Zarrouk

2003 – Shakespeare – en vrangforestilling

Instruktør: Lotte Sabroe Graversen

Forfattere – komponister: Bo Krüger, Mads Damgaard, Søren Duus Østergaard, Kirsten Kvist, Christine Colling, Knud Michelsen, Rebecca Svensson, Shakespeare

Skuespillere: Janni Nielsen, Kenneth Petersen, Mikkel Raahede, Rebecca Svensson, Christian Juul, Stephan Haagensen, Stine Rasmussen, Trine Friberg

2002 – Viva La Diva

Instruktør: Per Thomsen

Forfattere – komponister: Claus Bregengård, Palle Nielsen, Carl-Erik Sørensen, Daisy Løwendahl, Kristina Marushak, Benjamin Kitter, Ragna Aamand, Stine Rasmussen, Jørgen Storch, Bertil Lundquist, Thomas Wied

Skuespillere: Janni Nielsen, Laura Kvorning Veng, Line Koch Nørreklit, Randi Holm, Ragna Aamand, Stine Rasmussen, Vibeke Møgelbjerg, Nicholas Nybro, Peter Krag

2001 – Fagre nye wwwerden – en dot.comedy

Instruktør: Elisa Kragerup og Kitt Maiken Mortensen

Forfattere – komponister: Elisa Kragerup, Kitt M. Mortensen, Gaby Jeppesen, Michael Wangel, Carsten Kur, Adam Price, Stefan Frederiksen, Jens Boutrup, Jacob O. Jarlskov, Hedevig Bjerre, Chris Skytte, James Price, Peter Marott, Jørgen Storch, Peder Kragerup, Steen Frisch, Bo Riemer, Andy Roda

Skuespillere: Marie Dalsgaard, Gitta Walther, Martin Hylander Brücker, Morten Bo Koch, Mikkel Reenberg, Lars Udengaard, Cecilie Stenspil, Helle Buch, Anja Nielsen, Paula Larraguibel

2000 – Jordrejsen år 2000

Instruktør: Kristina Marushak

Forfattere – komponister: Camilla Tiedt, Kristina Marushak, Benjamin Kitter

Skuespillere: Iben Dorner, Karen Møller E, Jesper Platz, Søren Sofus Wichmann, Laura Nielsen, Anne Fabricius Hansen, Martin Geertz, Allan Rank

Studenterrevyer fra 90'erne

1999 - Vandmøllen i Apeninnerne

Med premiere d.13.11 under overværelse af Dronningen – og endda spillet på Hofteatret?

1999 havde Kgl. Mayestaits Acteurs 70 års forenings- og 75 års navnejubilæum. Da foreningen blev stiftet i november 1929 blev der arrangeret en gallafest lørdag d. 13. november 1999. Og til den lejlighed opførte vi Vandmøllen – som jo havde 125 års jubilæum! (Der er mange jubilæer at holde styr på) Forestillingen opførtes to gange på Hofteatret: Åben generalprøve 12. november og en stor Gallaforestilling med Dronningen mv. lørdag 13. november. Efterfulgt af Nachspiel i Universitets Festsal, Frue Plads.

Medvirkende i 1999 var: Søren Bang Jensen, Chris Skytte, Martin Geertz, Rikart Jensen i hovedrollerne. Desuden: Klaus Brammer, Daniel Deutch og Anders Christian Gade (Anders i den samme rolle han havde i 1974 !!), Henrik Jagd, Alex Nyholm, Sune Kaat, Magnus P. Hansen

Instruktør: Gorm Dannisboe Iversen

Instruktørassistent: Peer Møller

Kapelmester Erik Ryge

Klaver: Lise Hanskov

Violin: Jan Schrøder

Klarinetter: Pernille og Klaus Gjede

Fløjte: Margit Kehler Holst

Tuba: Christian Bay

1999 – Satans Lykkelige – Det smager af fællesskab

Instruktør: Benjamin Kitter

Forfattere – komponister: Benjamin Kitter, Kristina Marushak, Jonathan Spang Olsen, Camilla Tiedt, Bertil Lundquist, Nicolai Bang, Max Fage Petersen

Skuespillere: Nanna Bøttcher, Thomas Tranekjær Voss, Martin Geertz, Lykke Scheuer, Louise Lohmann, Joen Hovgaard, Gry Hallberg, Carsten Gjerløv

1998 – To go’e med det onde

Instruktør: Mette Sandager

Forfattere – komponister: Hanne Eir, Michael Dobérck, Michael Høy, Jens Jessen, Anna Panduro Sørensen, Kristina Marushak, Andreas Møller, Pelle Møller, Pernille Nedergaard, Susanne Petersen, H.T. Ohlsen, Jonathan Spang Olesen, Mette Sandager, Asger Eir, Bertil Lundquist, Peter Tøttrup

Skuespillere: Pernille Nedergaard, Kristina Marushak, Mille Bruun Matthiasen, Brian Helmer Jensen, Lizette Berg, Susanne Petersen, Rasmus Backhaus, Pelle Kasper Gottschalck Møller, David Dencik, Jonatan Spang Olesen

1997 – Kærlighed ved næste blik frit efter W. Shakespeares “hellig-tre-kongers aften”

Instruktør: Gary Norford og Katja Dyring

Forfattere – komponister: Carl Gustav Kehler Holst, Michael Dobérck, Terkel Skårup, Cæcilie Morild, Hanne Eir, Søren Bjørn, Jens Bo Jørgensen, Peter E. Hartmann, Sidsel Helner, Benjamin Kitter, Asger Eir, Bertil Lundquist, Chris Skytte, Lars Reker

Skuespillere: Søren Bang Jensen, Helene Bang Schmidt, Søren Bjørn, Anette Ernst, Peter Hartmann, Sidsel Helner, Rikart Jensen, Jens Bo Jørgensen, Benjamin Kitter, Sandra Theresa Buch, Daniel Walter Deutsch

1996 – Made in Denmark

Instruktør: Katja Dyring

Forfattere – komponister: Carsten Hede, Margit Thorsvang, Søren Slott Thorborg, Katja Dyring, Helle Pia Morell, Nicolai Bang, Thomas Essendrop, Michael Dobérck, Chris Skytte, Jesper Vinther, Bertil Lundquist

Skuespillere: Sidsel Helner, Bjarne Antonisen, Lina Wichmann, Benjamin Kitter, Mogens Birckmann Sørensen, Mette Kovsted Madsen, Anette Ernst, Toivo Asak

1995 – Mirakler i Marts

Instruktør: Bolette Nærvig og Katja Dyring

Forfattere – komponister: Thomas Arnoldi, Carsten Hede, Martin Isenbecker, Arne Kristensen, Flemming Mieth, Chris Skytte, Mogens Olsen, Lars P. Petersen, Gunna Suwalski, Søren Slott Thorborg, Erling Thygesen, Rasmus Warborg, Karsten Johansen, Chris Skytte

Skuespillere: Jens Bo Jørgensen, Jannik Due, Susan Gritzman, Sidsel Helner, Anja Agerlin, Henrik Hoff, Kirsti Kærn, Mogens B. Sørensen, Toivo Asak, Mette Mærsk

1994 – Spis brød til

Instruktør: Lars Kaaber

Forfattere – komponister: Søren Frellesen, Morten Holm-Nielsen, Michael Skov, Henriette Bencke, Helle Tjørnov

Skuespillere: Jan Gintberg, Peter Aagaard, Michael Asmussen, Katja Dyring, Nina Christrup, Nina Sepstrup, Julie Jacobsen og Evy Krogh

1993 – Tivolissimo – et spex

Instruktør:Lars Kaaber, Katja Dyring (Koreograf)

Forfattere – komponister: Henriette Bencke, Søren Frellesen, Morten Holm-Nielsen, Michael Skov, Allan Pihl Christensen, Michael Skov, Helle Tjørnov m. fl.

Skuespillere: Peter Aagaard, Jan Gintberg, Evy Krogh, Nina Sepstrup, Nina Christrup, Katja Dyring og Julie Jacobsen

1991 – Elsker – Næsten

Instruktør: Kirsten Brøndum, Katja Dyring (Koreograf)

Forfattere: Lene Andersen, Kirsten Brøndum, Lykke Christensen, Søren Duus Østergaard, Christian Jungernsen, Preben Kelds, Irene Pedersen, Anne Skogstad, Søren Østergaard (Ja, der ER 2)

Komponister: Matti Borg, Peter Ettrup, Lars Fjeldmose, Iben Marie-lund, Thomas Rischel, Svend Skipper, Morten Thunbo, Morten Wedendahl, Nicolas Wolf Hamann

Skuespillere: Morten Thunbo, Dan Zahle, Thomas Wivel, Flemming Bang, Katja Dyring, Anne Skogstad, Marianne Laustsen Sylla og Gitte Ruggaard

1990 – Han ska’ Leve

Instruktør: Ulla Thordal-Christensen, Katja Dyring (Koreograf)

Forfattere: Jesper Malmose, Adam Price

Komponister: Matti Borg, Jon Lundager, Adam Price, James Price, Morten Wedendal

Skuespillere: Thomas Wivel, Henrik Emmer, Nicolai Schiøtz Winding, Johan Reuter, Peter Oliver Hansen

Studenterrevyer fra 80'erne

1989 – En vrangforestilling i billeder

Instruktør: Lotte Tarp/Lotte Olsen

Forfattere: Adam Price, H. C. Pedersen, Jacob Morild, Lars Mehring, Jesper Malmose, Gunvor Reynberg Niels Jørgen Steen

Komponister: James Price, Morten Wedendahl, Matti Borg, Jon Lundager, H. C. Hassler

Skuespillere: Jesper Malmose, Gitte Mehbus, Jacob Morild, Bolette Schrøder, H.C. Pedersen, Katja Prudinsky, Barbara Hauge, Linda Elvira Kristensen, Henriette Bencke, Henrik Alexander Emmer, Peter Oliver Hansen, Trine Juul-Andersen, Kirsten Sonne Harilot, Helga Monnov, Lene Reffstrup, Kirsten Lundager, Nikolaj Schiøtz Winding, Jan Flemming Jensen, Johan Renier, Mads Thiemann, Christina Meincke, George Maxwell, Søren Poppel

1988 – Såd’n ligger landet

Instruktør: Francis Berg

Forfattere: Henrik Blicher, Søren Kaltoft, Poul Erik Mou-Larsen, Søren Duus Østergaard

Komponister: Komponister Matti Borg, Jon Lundager, Morten Wedendahl, Poul Erik Mou-Larsen

Skuespillere: Gitte Mehbus. Jesper Malmose, Bolette Schrøder, Lena Jørgensen, Katja Prudinsky, Vivi Løvgren og Ulrik Reiman

1987 – Rotter på Regensen

Instruktør: Anna Kløvedal, Ulla Thordahl-Christensen

Forfattere: Søren Duus Østergaard m.sange af Jesper Kjær, Jacob Morild, Max Vinner, Jesper Malmose, Jens Hamre, Poul Erik Mou Larsen, Rumle Hammerich

Komponister: Matti Borg, Poul Erik Mou Larsen, Jon Lundager, James Price, Morten Wedendahl

Koreograf: Ulla Thordahl-Christensen

Skuespillere: Jesper Malmose, Jacob Morild, Bolette Schrøder, Irving Thimm, Lars Krøjgaad, Pernille Schrøder, Rene Lundberg, Barbara Hauge, Gitte Ørnkow, Lone Grünwald, Nicoline Møller, Flemming Bang, Lars Bundgaard, Jens Pedersen

1986 – Døm Selv

Instruktør: Piv Bernth

Forfattere: Jens J. Abell, Jørgen Sparre-Mikkelsen, Jesper Hyldegaard, Gunvor Reynberg, H. C. Pedersen, Lisbeth Nebelong

Komponister: James Price, Jon Lkundager, Matti Borg, Morten Wedendahl, Nanna

Koreograf: Ulla Thordahl-Christensen

Skuespillere: Peter Gantzler, Anne Marie Kozelich, Jesper Malmose, Jacob Morild, Pernille Schrøder, Gitte Mehbus, Bolette Schrøder, Claus Nielsen, Rene Lundberg, Karin Sørensen og Margrethe Manley, H.C.Pedersen

1985 – En Skør Kugle eller Rapport til Overklo-den Galaktus

Instruktør: Olaf Nielsen

Forfattere: Poul Bache, Jens J. Abell, Jørgen Sparre Mikkelsen, Hans Chr. Pedersen, Gunvor Reynberg, Erik Meiling, Niels Carlsen, Steen Kramhøft, Ole Stenersen

Komponister: James Price, Matti Borg, Jon Lundager

Skuespillere: Hans Chr. Pedersen, Lars Mehring, Anne Lilballe, Susan Nielsen, Ole Stenersen, Anne-Marie Olesen, Sten Kramhøft og Dorte Fynbo

1984 – Ta’ et nummer – bare vent!

Instruktør: Joen Bille

Forfattere: Erik Meiling, Gunvor Reynberg, Niels Carlsen, Poul Bache, Jens Jacob Abell, Jørgen Sparre Mikkelsen

Komponister: Matti Borg, Jon Lundager, James Price

Skuespillere: Gunvor Reynberg, Malene Clante, Jesper Hyldegård, Christian Arensbak, Anders Chr. Gade, Marianne Jacobsen, Lars Klingert, Lise Hartelius, Dorte Madelung, Pernille Grumme

1983 – Columbus – En sandhed med modifikationer

Instruktør: Per Brahe

Forfattere: Per Brahe, Jesper Grunwald, Gaby Jeppesen, Steen Kramhøft, Lisbeth Nebelong, Gunvor Reynberg, Erik Wassard

Komponister: ‘klassiske’ + Jon Lundager

Skuespillere: Ole Stenersen, Lone Grünwald, Gunvor Reynberg, H.C. Pedersen, Gitte Mehbus, Jesper Vigant, Tove Nielsen, Steen Kramhøff, Anders Koch, Anne Jørgensen, Lone Holm Skaalum, Tina Sørensen, Vibeke Sejer

1982 – Pas Dem selv!

Instruktør: Finn Nielsen

Forfattere: Carl Erik Sørensen, Martin Ebbesen

Komponister: Matti Borg, James Price, Jørgen Storch, Lars Ivar Larsen, Erik Ryge

Skuespillere: Tina Sørensen, Gitte Mehbus, Merete Methling, Kirsten Brunbeck, Martin Ebbesen, Preben Breil, Jepser Malmose, Frank Hemmingsen

1981 – En Skærsommersalat eller Hæld i sprøjten

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Mogens Balslev, Børge Jørgensen, Peer Møller, Susanne Palsbo, Carl-Erik Sørensen, Ole Walbom, Jesper Kjær, Bjarne Lisby, Jørgen Ringsholm, Max Vinner

Komponister: Matti Borg, James Price, Michael Bojesen, Erik Ryge, Jørgen Storch

Skuespillere: Søren Birkvad, Lone Grünwald, Gitte Mehbus, Michael Bjørn, Merete Methling, Anne Bell-Jeppesen, Jørgen Gamle Hansen, Gorm Dannisboe Iversen, Einar Tronier-Hansen, Ole Stenersen, H.C. Pedersen, Henning Steen Hansen, Henning Rohde, Niels Moltved, Dorte Juul Jensen, Anne Lorentzen, Ib Frendø, Tilde Binger, Jan Albert Nielsen, Jens Rud Hansen, Kirsten Brunbech, Christian Dahlberg, Tina Sørensen, Birgit Holm

1980 – Tak, Skæbne!

Instruktør: Hother Bøndorf

Forfattere: Carl Erik Sørensen Bjarne Lisby, Anders Nordentoft, Ole Bidstrup, Gaby Jeppesen, Maria Riiser, Max Vinner og Jørgen Ringholm.

Komponister: Erik Ryge, Jørgen Storch m. fl.

Skuespillere: Anne Bell-Jeppesen, Søren Birkvad, Ib Frendø, Lone Grünwald, Gitte Mehbus, Lene Nørgaard, MOgens Nielsen, Lars Junker Thiesgaard, Regitze Anker Grove, Dorte Madelung, Michael Bjørn, Christian Dahlberg, Michael Berg Larsen

Studenterrevyer fra 70'erne

1979 – Han, hun og Hamlet m/k – en retrospektiv revy i klassisk regi

Instruktør: Torben Jetsmark

Forfattere: Jesper Jensen, Klaus Rifbjerg

Komponister: Erik Ryge, Steen Frisch, Claus Gjede

Skuespillere: Pauline Rehné, Merete Methling, Jørgen Gamle Hansen, N.O. Sølberg, Ole Stenersen, Anne Bell Jeppesen, Claus Nørklit, Birgitte Roed, Gorm Dannisboe Iversen, Gotha Andersen, Anne Fletting, Klaus Brammer, Jette Schrøder (Halling), John Steenberg, Einar Tronier Hansen, Beate Christensen, Monique E. Noya, Moni Walbom, Ib Frendø.

1979 – Humør for Flaget

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Mogens Balslev, Einar Tronier Hansen, Børge Jørgensen, Bjarne Lisby, Peer Møller, Ulrich Ravnbøl, Jørgen Ringsholm, Carl-Erik Sørensen, Anders Nordentoft, Max Vinner

Komponister: Bent Axen, Bodil Heister, Erik Ryge, Jørgen Storch

Skuespillere: Klavs Brammer, Anne Fletting, Ib Frendø, Anders Gade, Jens Rud Hansen, Einar Tronier Hansen, Jens Oliver Henriksen, Gorm Dannisboe Iversen, Claus Nørklit Jensen, Anne Bell Jeppesen, Bjarne Lisby, Merete Methling, Monique E. Noya, Pauline Rehné, Birgitte Roed, Henning Rydahl.

1978 – Hjertebanken – det taler vi om!

Instruktør: Jørgen Gamle Hansen

Forfattere: Einar Tronier Hansen, Birthe Kitzlinger, Bjarne Lisby, Edvard Nielsen, Anders Nordentoft, Jørgen Ringsholm, Carl-Erik Sørensen, Max Vinner

Komponister: Steen Frisch, Bodil Helster, Erik Ryge, Jørgen Storch, Åge Stentoft

1977 – Kom i Coma

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Mogens Balslev, Mogens Tronier Hansen, Sten Haxø, Peer Møller, Anders Nordentoft, Jørgen Ringsholm, Carl-Erik Sørensen, Max Vinner

Komponister: Erik Ryge, Jørgen Storch

Skuespillere: Pauline Rehné, Yvonne Larsen, Jens Oliver Henriksen, Merete Methling, Jan Stefan Haugland, Ole Setnersen, Einar Tronier-Hansen, Nanna Møller, Jens Rud”Gokke” Hansen, Moni Walbom, Jette Schrøder

1976 – Noget på programmet eller Hvis de nogensinde havde sagt noget fornuftigt om noget

Instruktør: Jørgen Gamle Hansen

Forfattere: Jan Brunchmann, Jørgen Grosbøl, Ejnar Tronier Hansen, Anders Nordentoft, Carl-Erik Sørensen, Max Vinner

Komponister: Sten Frisch, Klavs Gedde, Erik Ryge, Jørgen Storch

Skuespillere: Jens Oliver Henriksen, Pauline Rehne, Carl Henrik Møllgaard, Karin Arnt Thomsen, Ole Stenersen, Anders Gade, Inge Kjeldsen, Anita Hansen, Martin Ebbesen, Jette Krølner, Kamse Dybeck.

Studenterrevyer fra 60'erne

1965 – Kik ind – og Spyt ud!

Instruktør: Jens Elers

Forfattere: Mogens Dam, Poëten, Ulrich Ravnbøl

Komponister: Børge Nordlund, Jørgen Storch

Skuespillere: Birgit Kragh, Grete Tange, Jane Nøglebæk, Jette Anthonisen, Asger Rosenberg, Gorm Dannisboe Iversen, Jens Elers, Jørgen Gamle Hansen, Ulrich Ravnbøl

1964 – De Olympiske Leger eller Come on, Marcus!

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Ida Bjørn Nielsen, Mogens Balslev, Mogens Dam, Claus Jørgensen, Poeten, Mogens Skjøth

Komponister: Hans Ole Nielsen, Ida Bjørn Nielsen, Aage Stentoft, Vivian Elles, Otto Lington

Skuespillere: Per Stokholm, Grete Tange, Klavs Brammer, Mette Benthien, Henry Coba Jensen, Jette Taulø, Asger Rosenberg, Jens Ehlers, Peter Colding Jørgensen, Asger Åmund, Jette Anthonisen, Kirsten Kirk, Corinna Hjejle, Anne Marie Stevelt

1963 – Spex 63 – Cajus Julius Cæsar aut Gajus & Damerne

Instruktør: Søren Melson

Forfattere: Mogens Balslev, Henning Miodthe Nielsen

Komponister: ‘Mange’

Skuespillere: Gotha Andersen, Kirsten Fogtmann, Karen Glargaard, Hans Røigaard, Jørgen Havning, Anne Linde

1962 – Gris på Gaflen

Instruktør: Palle Kjærulff-Schmidth

Forfattere: Leif Panduro, Jesper Jensen, Klaus Rif-bjerg

Komponister: Bent Axen, Erik Moseholm

Skuespillere: Hans Chr. Ægidius, Beate Christensen, Jette Schrøder (Halling), Agnete og Birgitte Dideriksen, Birgit Zinn, Lotte Olsen, Jens Oliver Henriksen, Olaf Nielsen, Claus Nissen, Torben Ulrik Zahle

1961 – Muser og Mænd i Kadenytte By elle Osse om Søndagen

Instruktør: Bent Christensen

Forfattere: Leif Panduro, Jesper Jensen, Klaus Rif-bjerg

Komponister: Rasmus Fenger, Steen Frisch Jensen, Erik Ryge, Knud Vad-Thomsen, Jørgen Jersild

Skuespillere: Gyda Hansen, Elsebeth Larsen, Ole Søltoft m.fl.

1960 – Blåtand melder Storm eller Vikingernes Lady Færd

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Jens Hamre, Per Iversen, Peer Møller, Ulrich Ravnbøl

Komponister: Arne Balling, Rasmus Fenger, Steen Frisch Jensen, Gunnar Grosen

Skuespillere: Kai Reinhardt, Bent Homer Nielsen, Mads-Peter Neumann, Kjeld Bech, Inge Estvad Petersen, Eddie Karnil, Annelise Meineche, Jens Oliver Henriksen, Leif Kayerød, Jens Højmark, Klaus Ewald Rasmussen, Ejnar Hans Jensen. Hanne Bro. Beate Christensen. Gyda Hansen. Lene Vasegård

Studenterrevyer fra 50'erne

1959 – Et nytårseventyr eller Seks historiske miss-forståelser

Instruktør: Ole Walbom

Forfattere: Rasmus Dreyer, Robert Elebæk, Jens Hamre, Peer Møller, Ulrich Ravnbøl, Kristian Sandfeld

Komponister: Arne Balling, Rasmus Fenger, Gunnar Grosen

Skuespillere: Jytte Abildstrøm, Annelise Meincke, Gyda Hansen, Eva Schmidt, Hanne Branner

1958 – Agnete og frømanden. Revy i fiskens tegn

Instruktør: Knud Pfeiffer

Forfattere: Jens Hamre, Jesper Jensen, Sverre Olsen, Klaus Rifbjerg

Komponister: Arne Balling, Rasmus Fenger, Steen Frisch Jensen

Skuespillere: Ellen Johansen, Gyda Hansen

1957 – Sextet eller Øllebrød, Kærlighed og Celluid

Instruktør: Bent Christensen

Forfattere: Jens Hamre, Johs, Møllehave, Ulrich Ravnbøl, “Foden”

Komponister: Steen Frisch Jensen, Rasmus Fenger

Skuespillere: Jens Hamre, Ulrich Ravnbøl, Jytte Abildstrøm, Gyda Hansen, Jørgen “gamle” Hansen

1956 – Rejsefeber eller En ny og forunderlig Odysssé

Instruktør: Knud Pfeiffer

Forfattere: Jesper Jensen, Børge Jørgensen, Sverre Olsen, Ulrich Ravnbøl, Klaus Rifbjerg

Komponister: Sten Frisch Jensen

1955 – Lampefeber eller En ny og forunderlig Aladdin

Instruktør: Knud Pfeiffer

Forfattere: Jesper Jensen, Børge Jørgensen, Sverre Olsen, Ulrich Ravnbøl, Klaus Rifbjerg

Komponister: Steen Frisch-Jensen, Aage Stentoft m.fl.

Skuespillere: Jytte Abildstrøm, Inge Kranoid, Jørgen “gamle” Hansen, Frode Jørgensen, Gertie Golding, Elsebeth Grum Nielsen, Ole Høyby Henriksen

1954 – Meteori og Praxis. Et æternitaftenspil i Tyrens og Jomfruens tegn

Instruktør: Paul F. Mourierr

Forfattere: Erik Henningsen, Jesper Jensen, Børge Jørgensen, Klaus Rifbjerg

Komponister: Steen Frisch Jensen, Frode Jørgensen

Skuespillere: Jytte Abildstrøm m.fl.

1953 Rundt med Andersen – En Cellophantasie

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Poeten, Louis P., Erik Henningsen

Komponister: Søren Møller og Knud Vad Thomsen

Skuespillere: Jytte Abildstrøm, Klaus Rifbjerg, Kirsten Walther, Birgit Schmidt

1952 – Festivalhal eller Godt ord igen

Instruktør: Johs. Marrot

Forfattere: Ralf Buch, Louis P., Erik Henningsen, Gustav Lehrmann, Eigil Jensen

Komponister: Knud Vad Thomsen

Skuespillere: Anne Linde, Manja Mourier, Bodil Udsen, Peer Møller, Vibeke Hersom

1951 – Jensen i Wonderland

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Mogens Balslev, Carlo M. Pedersen, Louis P.

Komponister: Knud Vad Thomsen

Skuespillere: Jørgen “gamle” Hansen, Ulrich Ravnbøl, Jesper Jensen

1950 – Perronbillet til Paradis: Et Drømmespil

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Mogens Balslev, Louis P.

Komponister: Knud Vad Thomsen

Skuespillere: Gotha Andersen, Axel Strøby, Grethe Carlman, Karen Glargaard, Bodil Bruun, Anne Linde, Irmelin Brammer, Kurt Palsvig, Jørgen Havning, Karen Jacobsen

Studenterrevyer fra 40'erne

1949 – Ud til Højre eller Matrikel nr. 2715 Brønshøj Kvarter

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Mogens Balslev, Louis P

Komponister: Knud Vad Thomsen

Skuespillere: Jens Østerholm, Axel Strøby, Gotha Andersen, Erik Stenersen, Grethe Graves og Kurt Palsvig.

1948 – Et stykke med Sky – Og tre med forskelligt

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Mogens Dam, Poëten, Mogens Balslev, Louis P

Komponister: Knud Vad Thomsen, Søren Møller

Skuespillere: Poul Jørgensen (Senere TV-Journalist) Karen Glargaard, Jens Rud Hansen, Grete Graves, Jens Louis P

1947 – Om-Igen-Boerne (Stakkels Hostrup)

Instruktør: Carlo M. Pedersen

Forfattere: Mogens Balslev, Louis P., “Poëten”P

Komponister: Knud Vad Thomsen, Søren Møller

Skuespillere: Jens Rud “Gokke” Hansen, Oskar Gotha Andersen, Karen Glargaard, Gregers Glahn

1946 – Nytaarskomedien 1946

Instruktør: Elith Foss

Forfattere: Kjeld Abell, Mogens Balslev, Halfdan Lefevre, Mogens Dam

Komponister: Knud Vad Thomsen, Erik Parkmann

Skuespillere: Carlo M. Pedersen, Hans Bech, Børge Glahn, Berit Erbe, Niels Brincher, Grethe Miehe Trautner, Hanne Krotchinsky og Viggo Nielsen